Klinické štúdie
Medik8 je kozmeceutická značka starostlivosti o pleť. Preto používame len tie najlepšie aktívne ingrediencie v našich formuláciách. Na validáciu našich produktov využívame klinické štúdie z dôveryhodných a etických zdrojov.
ŠTÚDIE O RETINYL RETINOÁTE
Štúdia - Syntéza a in vitro biologická aktivita retinyl retinoátu, nového hybridného derivátu retinoidu.
H. Kim et al., Bioorganic & Medicinal Chemistry, 2008, 16, s. 6387-6393
Nový hybrid vitamínu A je syntetizovaný kondenzáciou medzi retinolom a retinovou kyselinou, čím vzniká retinyl retinoát. Retinyl retinoát je dokázane fotostabilný. Pri parametroch skúmajúcich aktivitu retinovej kyseliny (ako indukcia CRABP2 a syntéza kolagénu) vykázal retinyl retinoát vyššiu biologickú aktivitu ako retinol. Biologické účinky retinyl retinoátu sú spôsobené samotnou molekulou, nie jej rozkladom na zložky.
Kľúčový výsledok - Retinyl retinoát je možné používať aj cez deň, pretože je fotostabilný, a je silnejší ako retinol. Retinyl retinoát je priamo biologicky aktívny a na svoju činnosť v pokožke nepotrebuje byť rozložený na retinol a retinovú kyselinu.
Štúdia - Retinyl retinoát, nový hybridný derivát vitamínu, zlepšuje fotozreľú pokožku: dvojito zaslepená, randomizovaná kontrolná štúdia
H. Kim et al., Skin Research and Technology, 2011, 17, s. 380-385
Prospektívna dvojito zaslepená, in vivo klinická štúdia na 11 kórejských ženách používajúcich 0,06% retinyl retinoát po dobu 12 týždňov. Bolo zaznamenané štatisticky významné zlepšenie vrások na tvári a drsnosti pokožky, ktoré sa zlepšili o 22 % viac ako pri použití 0,075% retinolového krému.
Kľúčový výsledok - Retinyl retinoát je schopný znižovať výskyt vrások a drsnej pleti, a je silnejší ako retinol.
Štúdia - Zlepšenie vrások pleti použitím fotostabilného retinyl retinoátu: randomizovaná kontrolná štúdia
H. Kim et al., British Journal of Dermatology, 2010, 162, s. 497-502
In vivo štúdia na 46 kórejských ženách s periorbitálnymi vráskami. Jedna štúdia porovnávala 0,06% retinyl retinoát s placebom po dobu 12 týždňov pri aplikácii dvakrát denne. Ďalšia štúdia porovnávala 0,06% retinyl retinoát s 0,075% retinolovým krémom pri aplikácii dvakrát denne. Vrásky ošetrené retinyl retinoátom sa zlepšili v porovnaní s vráskami ošetrenými retinolom alebo placebom. Významné zlepšenie bolo zaznamenané aj v priemernej drsnosti pleti. Nežiadúce účinky sa pri retinyl retinoáte nepozorovali.
Kľúčový výsledok - Retinyl retinoát aplikovaný dvakrát denne bol výrazne účinnejší ako retinol. Retinyl retinoát je šetrný k pokožke.
Štúdia - Nový antikravý efekt kozmeceutikového produktu s novým retinyl retinoátom v mikrosférach využívajúcich biodegradovateľný polymér
H. Kim et al., Skin Research and Technology, 2012, 18, s. 70-76
In vivo štúdia na 44 kórejských ženách po dobu 12 týždňov. Všetky pacientky používali krém obsahujúci 0,06% retinyl retinoát po dobu 12 týždňov. Polovica žien použila krém, ktorý encapsuloval retinyl retinoát do systémového polymerového obalu. Encapsulácia pomohla penetrácii a viedla k významnejším zmenám v hodnotení vizuálnych vrások než pri neencapsulovanom retinyl retinoáte.
Kľúčový výsledok - Encapsulácia retinyl retinoátu zvyšuje penetráciu a účinnosť.
Štúdia - Retinyl retinoát, derivát retinoidu, zlepšuje akné vulgaris v dvojito zaslepenej, kontrolovanej klinickej štúdii
B. Kim et al., Tissue Engineering and Regenerative Medicine, 2013, 10(5), s. 260-265
In vivo štúdia na 15 pacientoch s akné vulgaris, používa 0,05% retinyl retinoát po dobu 8 týždňov na jednej polovici tváre. Na druhej polovici bola aplikovaná placebo krém. Krém s retinyl retinoátom vykázal výrazný pokles zápalových aj nezápalových lézií a zníženie produkcie mazu.
Kľúčový výsledok - Retinyl retinoát môže byť použitý ako jemný, dlhodobý prístup na pleť náchylnú k nedokonalostiam.
ŠTÚDIE O RETINALDEHYDE
Štúdia - Metabolizmus retinolu a retinaldehydu. Vzťah k stupňu diferenciácie kultivovaných ľudských keratinocytov.
G. Siegenthaler et al., Biochemical Journal, 1990, 268(2), s. 371-378
In vitro štúdia s kultivovanými keratinocytmi (epidermálnymi kožnými bunkami) na pozorovanie, ako rýchlo sa retinol a retinaldehyd metabolizujú na retinovú kyselinu (bioaktívnu formu vitamínu A). Rýchlosť tvorby retinovej kyseliny (pmol/h na mg proteínu):
Retinol: 4,49
Retinaldehyd: 51,6 (11x rýchlejšie)
Kľúčový výsledok - Retinaldehyd sa premieňa na retinovú kyselinu 11x rýchlejšie ako retinol. Rýchlejšia premiena = rýchlejšie výsledky.
Štúdia - Topický retinaldehyd na ľudskej pokožke: biologické účinky a tolerancia
J. Saurat et al., Journal of Investigative Dermatology, 1994, 103(6), s. 770-774
In vivo štúdia na 229 pacientov s keratomovými biopsiami získanými po 4 dňovej expozícii rôznym typom vitamínu A v rovnakom vozidlovom kréme. Použité typy boli retinol, retinová kyselina a retinaldehyd. Štúdia merala aktivitu retinovej kyseliny pomocou indukcie proteínu CRABP2 (čo je znak aktivity retinovej kyseliny). Zistilo sa, že retinaldehyd indukuje CRABP2 do podobnej miery ako retinová kyselina a omnoho viac ako retinol.
Kľúčové výsledky - Retinaldehyd je biologicky aktívnejší ako retinol = lepšie výsledky.
Štúdia - Antibakteriálna aktivita topických retinoidov: prípad retinaldehydu.
M. Pechere et al., Dermatology, 2002, 205(2), s. 153-158
In vitro štúdia s retinaldehydom, retinolom a retinovou kyselinou vystavenými rôznym kmeňom baktérií. Retinaldehyd bol jediný typ vitamínu A, ktorý vykázal významnú priamu antibakteriálnu aktivitu proti gram-pozitívnym baktériám, ako je P. acnes.
Kľúčový výsledok - Retinaldehyd je jediný typ vitamínu A, ktorý vykazuje priamu antibakteriálnu aktivitu, čo ho robí ideálnym na pleť náchylnú k nedokonalostiam.
Štúdia - Profilometrické hodnotenie fotodamage po topickom použití retinaldehydu a retinovej kyseliny.
P. Creidi et al., Journal of American Academy of Dermatology, 1998, 39(6), s. 360-365
In vivo štúdia na 125 pacientoch počas 18 týždňov. 40 pacientov používalo 0,05% retinovú kyselinu, 40 pacientov používalo 0,05% retinaldehyd, 45 pacientov používalo placebo krém. Oba vitamínové A krémy vykázali významné zníženie vrások a drsnosti pleti, pričom neboli zistené štatisticky významné rozdiely medzi skupinami retinovej kyseliny a retinaldehydu. Retinaldehyd bol oveľa lepšie tolerovaný ako retinová kyselina.
Kľúčový výsledok - Retinaldehyd poskytuje výsledky ako retinová kyselina, ale bez podráždenia.
Štúdia - Oprava poškodenia elastických vlákien a kolagénu spôsobeného UVA expozíciou pomocou krému s 0,05% retinaldehydu v ex vivo ľudskom kožnom modeli. S. Boisnic et al., Dermatology, 1999, 199(Suppl 1), s. 43-48
Ex vivo štúdia na ľudských kožných explantoch, ktoré boli vystavené UVA žiareniu na stimuláciu fotozrelej pleti. Po aplikácii krému s 0,05% retinaldehydu počas 2 týždňov sa výsledky porovnali s neošetrenými kožnými explantátmi. U explantátov s retinaldehydom došlo k obnoveniu kolagénových a elastínových vlákien na úroveň nepoškodenej pokožky.
Kľúčový výsledok - Retinaldehyd môže pomôcť opraviť poškodenie kolagénu a elastínu spôsobené UVA expozíciou.